Dopravní systémy sdílení

Dopravní možnosti dneška jsou mnohdy omezené především kvůli nepružnosti existujících dopravních systémů. Plánovaná cesta se rázem stává obtížnější v případě, že počáteční bod nebo cílová destinace nejsou dostatečně pokryty sítí veřejné dopravy, a přitom se jedná o větší vzdálenost, která neumožňuje použití jízdního kola nebo chodníku. Z plánované cesty se stává problém v případě, že nevlastníme auto, které se  stalo symbolem pohodlí a jeho koupě je v určitém stádiu života téměř svatou povinností.

Faktem je, že drtivá většina dnešních měst se minimálně v době dopravní špičky mění na parkoviště, na kterých většina z nás stojí a pár jedinců popojíždí sem a tam. Mezitím se jen zbytečně pozorujeme za volanty automobilů, které s sebou pravidelně vezou minimálně dvě až tři prázdná místa. Jakmile se dostaneme do cílové destinace, vozidlo po dlouhém hledání parkovacího místa odstavíme na zhruba 8-9 hodin, v některým případech i na víc, abychom ho následně použili k cestě na parkoviště v blízkosti domova, kde bude vozidlo bezprizorně stát zhruba dalších 12 hodin. Celková suma  ročních nákladů na provoz osobního automobilu přitom má minimálně pět cifer. Přesto je celková vytíženost vozidla minimální a ve většině případů je opravdu využíváno zhruba z jedné osminy celkové doby vlastnictví. Častým argumentem pro nákup automobilu je pohodlí a flexibilita, kterou vlastnictví automobilu nabízí, nicméně zde se jedná o srovnání s ostatními dopravními systémy, které se vyvíjejí v područí individuální automobilové dopravy, a proto jsou na míle vzdáleny optimalizaci.

Pravdou je, že vlastnictví automobilu je v dnešní době jedním z nejneefektivnějších způsobů dopravy. Systémy sdílení (u automobilů mluvíme o tzv. car-sharingu a car-poolingu) i ve své současné formě nabízejí více než schůdnou alternativu. Přesto, že  u nás se jedná zatím pouze o vznikající koncept, ve světě mají systémy sdílení miliony zákazníků, kteří sdílení využívají každý den. Jen v sousedním Berlíně je k dispozici cirka 1200 sdílených osobních aut k naplnění každodenních dopravních potřeb obyvatel. Jako zákazník platíte pouze za dobu používání vozidla nebo za ujeté kilometry a jakmile se dostanete do cílové destinace, automobil odstavíte a zapomenete na něj. Celá pointa je v tom, že automobil využíváme pouze pro jeho funkci, bez toho, abychom ho museli vlastnit. Pokud se dá vlastnictví, které se stává pro mnohé nepohodlnou, nákladnou a stresující záležitostí obejít, aniž by se výrazně omezila naše možnost cestovat, proč tak neučinit? Většina automobilek minimálně v západní Evropě již zjistila, že existuje velká skupina lidí, jimž auta zkrátka prodat nelze a začaly proto nabízet služby právě v oblasti sdílení automobilů. V České republice je několik společností, které tyto služby nabízejí a zatím se zdá, že oblíbenost sdílení automobilů a spolujízdy roste. Jen tak dál!

Car-sharing: Jedná se o systém sdílení automobilů s možností vstupu třetí strany, která službu nabízí. Automobily jsou rozmístěny po několika parkovacích stanicích, případně i zaparkovány na ulici. Celý systém je často doplněn interaktivní online platformou, která výrazně usnadňuje využívání služby.

Car-pooling: Jedná se o systém spolujízdy, kdy dvě nebo více osob sdílí cestu. Tento systém se v praxi zatím vyskytuje v menší míře a většinou je postaven na komunikaci cestujících s vlastníkem vozidla.

NewsletterNajdete nás na Facebooku

 

Kalendář akcí

Žádné události k zobrazení