CNG autobusy mohou ušetřit i miliony korun ročně

Díky CNG úspora i 62 procent na každém ujetém kilometru.

Praha (27. listopadu 2013) – V České republice jezdí již 423 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Od loňského podzimu přibylo celkem 61 městských a linkových autobusů na zemní plyn. Další větší počet CNG autobusů by mohl přibýt v první polovině příštího roku. Definitivní rozhodnutí ohledně dlouho očekáváné výzvy Ministerstva životního prostředí pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na CNG by mělo padnout v polovině prosince.

Stále více měst pořizuje autobusy na zemní plyn. Důvodem je nejen ekologie, ale hlavně ekonomika provozu na CNG. Přechodem z nafty na plyn se totiž ušetří nemalé částky.  Dopravní podnik v Pardubicích vykazuje velmi zajímavá čísla. "Za rok 2012 jsme díky CNG uspořili 10,8 mil. Kč,“ říká Tomáš Pelikán, ředitel Dopravního podniku města Pardubic. „Provozujeme 20 CNG autobusů a každý najede minimálně 80 tisíc km ročně. Celkově tak naše CNG autobusy ujedou více než 1,6 mil. km, “dodává Pelikán. „V Pardubicích udávají díky CNG úsporu 62 procent na každém ujetém kilometru,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV. „Také v Jihlavě s CNG autobusy šetří milionové částky,“ dodává Prokopec. Dopravní podnik v Jihlavě provozuje 13 CNG autobusů, z toho jsou 2 midibusy. Každý autobus najede průměrně 73 tisíc km za rok a díky CNG za minulý rok ušetřil Dopravní podnik města Jihlavy 4,4 miliony Kč.

ngva logo

V polovině prosince se definitivně dozvíme, zda a kdy dojde k vyhlášení výzvy Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na CNG a i pro výstavbu CNG plnicích stanic. „Dnes u nás jezdí 423 CNG autobusů, pokud by se ale využila tato dotace, za rok by zde mohlo jezdit i dvakrát tolik CNG autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV. „Věřím, že dopravci převážně v Moravskoslezském kraji by tuto možnost dotace uvítali a pořídili větší množství CNG autobusů,“ dodává Prokopec.

V současné době jezdí nejvíce CNG autobusů v Prostějově, České Lípě, Táboře, Havířově, Liberci, Ústeckém kraji a v Semilech. Větší počet CNG autobusů pak jezdí v Pardubicích i v Karlových Varech. Další CNG autobusy jsou v provozu např. ve Znojmě, Přerově, Jablonci, Trutnově, Třebíči, Jihlavě, Plzni, Kladně, Jeseníku, Písku či v Litoměřicích. „Také v Písku si vyzkoušeli v provozu CNG autobusy a jsou spokojeni. Letos zde pořídili dalších 7 CNG autobusů a v příštím roce plánují nákup dalších šesti,“ říká Zdeněk Prokopec z Asociace NGV.

Asociace NGV o. s. - asociace pro podporu využití zemního plynu a biometanu v dopravě (dále jen NGVA) byla založena v srpnu roku 2009 jako nezisková odborná platforma pro podporu implementace a provozu technologií pro využití zemního plynu a biometanu v dopravě. Hlavním cílem je sdružování odborníků a společností v oblasti technologií NGV, ustanovení technologické platformy na úrovni ČR, spoluvytváření metodiky, vzorů a sjednocení norem pro oblast NGV, vytvoření zázemí pro služby výrobcům a uživatelům NGV, posuzování a monitorování projektů v oblasti NGV, včetně jejich financování, národní a mezinárodní spolupráce na společných projektech, výměna know-how, využití fondů EU, grantů a státních dotací pro projekty, školení a osvěta. NGVA je členem NGVA Europe - Evropské asociace NGV, IANGV – International Association for natural gas vehicles prostřednictvím členství v NGVA Europe a dále je členem CzBA - České bioplynové asociace. Členy NGVA jsou například České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Česká bioplynová asociace, Sdružení automobilového průmyslu, výrobci kompresorů pro CNG, firmy zabývajících se přestavbami aut na pohon CNG, dodavatelé komponentů pro CNG systémy. Za vzájemné spolupráce těchto firem vznikla Strategická výzkumná agenda a Implementační akční plán v oblasti využití zemního plynu a biometanu v dopravě. Pro více informací kontaktujte Asociaci NGV o.s., pana Zdeňka Prokopce na adrese Kněžskodvorská 2277/26, 37004, České Budějovice, email zprokopec@ngva.cz, tel. +420 602946758, www.ngva.cz Aktuální dění v oblasti využití CNG v dopravě mapuje server www.cngplus.cz s mapou čerpacích stanic, zkušenostmi uživatelů a poradnou.

NewsletterNajdete nás na Facebooku

 

Kalendář akcí

Žádné události k zobrazení