Rozhovor s panem Zdeňkem Prokopcem z Asociace NGV o.s.

Stlačený zemní plyn (CNG) je v ČR již zavedená pohonná hmota. Od roku 2005, kdy se CNG začal pomalu dostávat do podvědomí veřejnosti, zaznamenal vývoj v této oblasti obrovského nárůstu. Jaké jsou novinky v oblasti CNG a zda ještě existují překážky v rozvoji, jsme se zeptali předsedy představenstva Asociace NGV, pana Zdeňka Prokopce.

1) Jaký je vlastně současný stav v oblasti CNG?

Dnes je v ČR skoro 6 tisíc vozidel na zemní plyn. Oproti třetímu kvartálu 2012 se jedná o nárůst 45 procent. Nejvíce meziročně narostl počet osobních a dodávkových vozidel a to o 49 procent. V ČR také jezdí již 410 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG. Motoristům je k dispozici 48 veřejných plnicích stanic a další stále přibývají.

2) Jaká jsou tato čísla ve srovnání s Evropou a se světem?

Tak samozřejmě pokud si porovnáme naše čísla s Evropou či se světem, pak stále máme co dohánět. V Evropě je dnes přes 1,848 milionů vozidel na zemní plyn a ve světě je těchto vozidel skoro 18 milionů. Také počty CNG stanic jsou vysoké – v Evropě je 4 191 stanic a ve světě je jich přes 22 tisíc. Dalších 1 787 stanic je v plánu výstavby. Největší počet CNG stanic, 959, je dnes v Itálii, a pak také v Německu, kde je v provozu již 915 plniček. V Itálii jezdí dnes skoro 850 tisíc CNG vozidel, u našich sousedů v Německu pak přes 96 tisíc.

3) Dokážete shrnout, proč se oblast CNG dnes tolik rozrůstá?

Ty důvody jsou především ekonomické. Motoristé jezdí se CNG za pouhou 1 korunu kilometr a u některých modelů aut se lze dostat i pod tu korunu. Aktuální cena CNG na veřejných plničkách je kolem 19 Kč za metr kubický, což je cca 24 Kč za kg CNG. Energeticky jeden metr kubický CNG odpovídá jednomu litru benzinu a ten stojí dnes průměrně 36 Kč. Tedy úspora na palivu v případě CNG je přibližně 50 procent. U dopravních podniků je to pak úspora zhruba 2-3 Kč na ujetém km.

4) V jakém typu dopravy se CNG využívá nejvíce?

Nejvíce celosvětově, ale i u nás, je osobních a užitkových vozidel. Není ale divu. Jen na našem trhu je k dostání přes 40 typů sériově vyráběných vozidel na zemní plyn. Pak je tu také možnost přestaveb, anebo dovozu ojetých vozidel. Kde ale já vidím největší budoucnost CNG, je autobusová doprava a komunální vozy. V současné době lze znečištěné ovzduší ve městech markantně vylepšit právě plynofikací autobusů a „popelářů“.

5) Máte na mysli tzv. čistá města?

Tak jako čisté město v ČR vidím např. město Tábor. Tady využívají CNG skutečně ve všech typech dopravy. Jezdí zde autobusy, minibusy, komunální auta, auta na úpravu zeleně, a i třeba kropicí vůz. A město je nejen tzv. čisté, ale taky hodně ušetří. Jen například autobus v městském provozu (MHD) při projezdu cca 60 000 km za rok uspoří přes 180 tisíc Kč. To je za 12 let pak více než 2 mil. Kč. Lehký autobus v linkovém meziměstském provozu ušetří více než 117 tisíc Kč za 1 rok, resp. 1,2 mil. Kč za 12 let. Další úsporu představují tzv. neviditelné úspory, které znamenají, že zemní plyn nelze odnést domů v kanystru. CNG totiž umožňuje zamezit úniku cca 4 procenta nafty ze systému. U provozu naftového autobusu je navíc potřeba brát v potaz další náklady na dosažení stejné úrovně emisí Euro, které jsou u CNG autobusu standardem. Jedná se zejména o filtry, Ad Blue, dražší motor v provedení EEV, apod. Na straně druhé je ale samozřejmě vyšší pořizovací cena CNG autobusu. Ten rozdíl oproti naftovému je kolem 400 tisíc Kč. I když třeba dopravní podnik v Pardubicích nakoupil CNG autobusy za stejnou cenu jako dieselové. Také je potřeba říci, že plynárenské společnosti každý nový CNG autobus podporují 200 tisíci Kč.

6) A ta komunální vozidla?

U komunálních vozidel je pořizovací cena CNG vozidel o cca 10-15 % vyšší oproti ceně vozidel na naftu. Náklady na PHM jsou ale zhruba poloviční. Při provozu CNG komunálních vozidel např. v Táboře uspoří 56 000 Kč za rok. Rozdíl v pořizovací ceně se tak vyrovná po 4 letech. Další výhodou je snížená hladina hluku (10-15 dB), což využili například v Praze v Pražských službách, které provozují dnes nejvíce komunálních vozidel na CNG. Popeláři dříve měli dvousměnný provoz, dnes mohou díky snížení hluku jezdit i v noci

7) Jaké jsou dnes u nás překážky ve větším rozvoji tohoto alternativního paliva?

Pokud zůstanu u autobusové dopravy, pak bych byl rád, kdyby se další dopravní podniky zamysleli nad možností úspory v případě přechodu na CNG. Ty výhody jsem zde uvedl, ale bohužel proti zažitým mýtům se někdy těžko bojuje. Pravdou je, že dopravci si na CNG velmi pochvalují minimalizaci ztrát pohonných hmot ve svých společnostech. Co nás ale ještě čeká dořešit, je garážování CNG vozidel. Auta na CNG dnes sice již mohou parkovat i v podzemních hromadných garážích pro veřejnost, musí ale splňovat legislativou daná opatření. Jsou to např. detektory úniku plynu nebo dostatečné větrání.

8) Dříve se hovořilo o problému s dojezdem CNG vozidel a počtu CNG stanic.

Já myslím, že počet CNG stanic je u nás již dostatečný. Jen za minulý rok jich přibylo 11. Dá se očekávat, že každým rokem bude tak 12-13 dalších stanic přibývat. Navíc sériově vyráběná vozidla na zemní plyn mají i dojezdovou benzinovou nádrž, takže se nikdo nemusí obávat, že by s vozidlem někam nedojel. Myslím, že dostatečnost CNG stanic potvrzuje především markantní zvýšení počtu osobních a užitkových vozidel. Za minulý rok jich totiž přibylo 36 procent, což je myslím rekordní nárůst v této oblasti.

9) Co další alternativní paliva v dopravě, mají takovou budoucnost jako CNG?

CNG má dnes oproti ostatním alternativním palivům veliký náskok. CNG má již mnoho vyřešených problémů dávno za sebou. Vyřešena je cena vozidel, rychlé tankování i nabídka malých domácích plniček, dostatečný výběr sériově vyráběných vozidel, vhodná legislativní opatření, velká dojezdová vzdálenost, podzemní garážování, příznivý vývoj ceny CNG, úlevy na spotřební i silniční dani, podpora CNG autobusů ze strany plynárenských společností, ad. CNG vozidla jsou velmi bezpečná, ekologická, moderní, nádrže nezabírají zavazadlový prostor. Ovšem největší výhodou CNG je jednoznačně jeho cena. Náklady na palivo jsou poloviční a řekněte mi, který motorista by nechtěl jezdit za polovinu?

NewsletterNajdete nás na Facebooku

 

Kalendář akcí

Žádné události k zobrazení